Talán jobb is, hogy nem tudunk semmit sem, vagy roppant keveset a bolygónkon kívül zajló eseményekről. Mennyi aggodalommal szemlélnénk a végtelen teret? Így viszont a Föld nevezetű űrhajón keringve járkálunk a nekünk kijelölt pályán körbe-körbe utazgatva a végtelen világűrben. Csak a piti kis dolgainkra koncentrálunk, és csak néha-néha emeljük fel a tekintetünket az égboltot kémlelve, hogy az űrhajó ablakából megcsodáljuk a páratlan kilátást. Pedig mi minden zajlik odakinn!
AZ ÉVSZÁZAD ÜSTÖKÖSE
Talán már hallottunk az ISON névre keresztelt üstökösről. Ha mégsem a NatGeo egy egész műsort szentel a jelenség megismertetésére, bemutatására.
Az ISON egy város méretű jég és kődarab, amely már megint veszélyesen közel száguldozik mellettünk. Ám a NASA tudóscsoportból álló szakemberek gyorsan megállapították, hogy nem jelent veszélyt az otthonunkra. Több mint 900 millió kilométerre van tőlünk, a Naprendszer külső sávjában. Rajta tartják a szemüket! Figyelik! Nyugi!
Megnyugtatás képpen rögvest előhozakodnak egy közelmúltban történt hasonló égitesttel, amit viszont a kutya nem vett észre, míg be nem lépett a légtérbe. 2013. február 15-én ugyanis egy 15 méter átmérővel rendelkező kődarab jelent meg az oroszországi Cseljabinszk felett, látványos bemutatót tartva a hasonló események megbízható előjelezhetőségét tekintve. Ez alapján akár becsapódhatna egy hasonló meteor elpusztítva az általunk ismert életet akár most is! Vagy most! Vagy.....
De mindegy is, hogy előrejelzik-e az armageddont, mert hiszen mit tudnánk ellene tenni? Semmit! Összecsomagolunk és...? Bruce Willis meg már öreg hozzá, hogy megmentsen minket! Egyébként nézzük meg az eseményt taglaló csillagászok arcát! Olyan örömmel, szeretettel, aggodalommal beszélnek ISON-ról mint az ALIEN negyedik epizódjában a falra ragasztott tudós, akinek már a haláltusáját kellett volna vívnia, ehelyett egy újabb csoda születésén örvendezett, amint egy újabb halált hozó lény jött létre. Körülbelül ugyanez a csodálattal teli boldogság látható a valós kutatók arcberendezésén. Miközben épp megsemmisülne a föld ők még mindig adatokat gyüjtögetnének.
De térjünk vissza vizsgálatunk tárgyára C/2012 S1-re, közismertebben az ISON-ra, hiszen ezért vagyunk itt! Ebben a pillanatban is közel 200 kilométert tesz meg másodpercenként a Nap irányába. Több lehetséges elképzelés is van, mi fog történni, ha közel kerül a Naphoz. Az egyik, ami olyan izgalmassá teszi még a laikus számára is az az, hogy a Nap gravitációs ereje széttépi a száguldó üstököst, és az elpusztulásának fénye a telihold világosságát is túlszárnyalhatja majd. A rendkívüli fényjelenségre november 28-án, magyar idő szerint az esti órákban kerülhet sor, ugyanis ekkor ér a kőtömb a Nap közelébe.
Az elméletek még arra is következtetni engednek, hogy ha sikeresen megkerüli az üstökös a Napunkat akkor decemberben újra előkerül, remélhetőleg nem egy módosult pályán, és remélhetőleg nem arról szólnak majd ismét a híradások, hogy tervezzünk be 2013-as év végére is egy újabb elkerülhetetlennek látszó világvégét.
Addigis, míg ez kiderül, ennek a filmnek a segítségével szakemberek szájából hallgathatjuk meg az esemény előzményeit, folyamatát, valamint hasonló égi jelenségekkel való összehasonlítását.
Olyan lehetőségeket kínál az ISON üstökös megfigyelése, amilyen csak egyszer adódik az életben – mondják. Remélhetőleg nem az utolsó megfigyelésünk is egyben...
Tényleg megnyugtatóbbnak tűnik, ha nem tudunk semmiről. A napi megélhetési gondok mellett még a világűrből érkező elkerülhetetlen miatt is stresszben kellene leélnünk az életünket?
Egyik kedvenc, már ZEN magaslatokat érintő ide vágó idézetem a következő: „Tudsz ellene tenni valamit? Nem? Akkor mit törődsz vele?” (Csoma)
AZ ÉVSZÁZAD ÜSTÖKÖSE
Bemutató: november 24-én, vasárnap 19:00-kor - National Geographic Channel
Ismétlések időpontjáért katt ide!
a film beharangozója ITT megtekinthető
STB tollából