Új év kezdete a megújulás vágyának engedve az új fogadalmak időszaka. Ez a súlyproblémák leküzdésének, orvoslásának, a gasztronómiai élvezetekről való lemondásnak, és a testmozgással kapcsolatos ígéretek vagy önbecsapó hazugságaink ideje. Ha nem jönne össze idén, sebaj! Majd jövőre újra fogadkozunk. Különben is nagy testtel is lehet az ember sikeres, hiszen Bud Spencer, Gerard Depardieu, Melissa McCarthy, vagy az énekesnő Adele sem az a zörgőcsontú gebe. És egyáltalán, mi az a túlsúly, amikor már aggódni kell az egészségünkért? A következő NatGeo bemutató szereplői esetében mindenképpen kell, sőt már évekkel ezelőtt villognia kellett volna a vészjelzőnek.
TÚLSÚLYOS BOLYGÓ
Miközben a Földünk egyes részein vészes mértékeket ölt az éhezés, az alultápláltság, a világ más pontjain 300 millió kórosan elhízott ember él. Az elemzők az elhízás ilyen mértékét mamár mint járványt emlegetik, a jóléti országok népbetegsége ez. Hogy ez mennyire igaz, azt a műsorban filmrevett néhány igazán súlyos problémával szemléltetik a készítők. Ez egyrészről megnyugtató, hogy nem rólunk szól a történet, másfelől viszont előrevetíti a lehetőségeket, mi lesz ha a karácsonyi nagy étkezések felszaladt kilogrammjait ugyanilyen ütemben tovább gyarapítjuk.
Nézzük is mindjárt a csúcstartót, a 48 éves Manuel Uribe mexikói lakost akinek a beceneve nemes egyszerűséggel a féltonnás férfi. Hét évvel ezelőtt lett a Föld legsúlyosabb férfija cím viselője elképesztő 544 kilogrammal. Azóta 136 (!) kilótól szabadult meg, de az élete mit sem változott. 12 éve egy ágyban éli mindennapjait gyakorlatilag mozdulatlanul családja segítségére szorulva a nap 24 órájában, akik a legegyszerűbb feladatok elvégzésétől a nagy dolgokig mindenben kénytelenek ellátni. Itt mindjárt felvetődik a legalapvetőbb kérdés: amikor 200 kg lett emberünk, miért nem jelezte ugyanez a család, hogy már van rajta némi fölös zsírréteg? Vagy 300-nál, de Isten az atyám, én 400-nál már biztos szóltam volna! Ezt a rettenetes súlygyarapodást ráadásul nem valamiféle kór okozta, nem hormonális elváltozások hozták. Manuel elmondása szerint a szénsavas cukros üdítők mértéktelen fogyasztása, valamint a pizza és a gyorséttermi táplálék elegyének módszeres magábatömésével lett ekkora. Mexikó egyébként is átvette a túltápláltság vezető szerepét az USA-tól, hiszen a lakosság 75%-a túlsúlyos.
Majd meglátogatjuk a 19 éves Vedant Mungit Indiában. A fiatalember is jelentős súlyfelesleggel rendelkezik, így kialakult nála a 2. számú diabétesz, ami a szívroham, veseleállás, extrém esetben a végtagok vérallátási zavarai miatti amputáció is előrevetíthető. Ezek elkerülése érdekében gyomorszűkítő műtétre kerül sor, amit egyenes adásban végignézhetünk, minden finomkodás vagy kitakarás nélkül. Nahurrá!
A testsúly problémák Indiában is nagyon gyakoriak, 2012-ben 15 ezer súlycsökkentő beavatkozást végeztek. Dr. Shashank Shas elmondása szerint 10 éve összesen 100 operációt hajtott végre évente, de most az eddig alultáplált nép, hirtelen kalóriban gazdag ételekkel tömi magát a fejlődés és a multik megjelenésének köszönhetően.
És végső állomásunk ebben a rendhagyó túrában az igazi derékbőségnövelő hagyományokkal rendelkező USA, Tenessee, ahol él és kamionsofőrként tevékenykedik a neve alapján valószínűleg hazánkhoz némi kötődéssel rendelkező Attila Sarfi. 227 kg Attila aktuális súlya, ami nemcsak egészségét veszélyezteti, hanem még a szigorú éves munkaalkalmassági vizsgálatok alapján a további sofőri munkától is eltilthatják emiatt. A rendelkezések alapján ugyanis, ha a kormánykerék mögötti esetleges túlsúllyal kapcsolatos rosszullét kockázata felmerül, bevonhatják a szállítói engedélyét. Persze nem csoda, hogy ekkorára puffadt, hiszen az útközbeni pihenő időket étterem elérhetőségekben határozza meg, nulla mozgás mellett mindig görcsösen ügyel, hogy az anyósülésen folyamatosan legyen valami telített zsírsavakkal teli nassolnivaló utánpótlás.
Ezen történetek alapján semmi furcsa nincs tehát abban, hogy egyre gyakoribb az elhízás következtében kialakult szív- és érrendszeri megbetegedés, egyre kerekebb a világ jóléti társadalma. Enni bizony nagyon jó, sőt van, hogy muszáj, ha például összejön a család, ha ünnepel, ha bánatos, ha unatkozik, vagy csak megkínálják az embert. Az nem mindegy, hogy mennyi, az annyi! Mértékkel nem változik a méret!
És, hogy így is maradjon, szolgáljon ez a film tanulságképpen, és elrettentő, visszatartó motiváció gyanánt!
TÚLSÚLYOS BOLYGÓ
január 12-én, vasárnap 21:00-kor - National Geographic Channel
STB tollából