A természet az úr, tudomásul kell venni. És ha mégis megfeledkeznénk erről, amikor már azt hinnénk, hogy mi emberek irányítjuk a földünk sorsát, váratlanul olyan leckét kapunk, hogy csak győzzük túlélni!
Igen! Egy újabb műsor, amiben csak a pusztítás, a rombolás, a halál a vezérvonal. És nem lehet kitérni előle!
A tíz legsúlyosabb természeti katasztrófa
Bekapcsolom a televíziót, és a hírműsorokból olyan örömmel és boldogsággal ömlik a rémhír, hogy a végére üveges, riadt tekintettel könyörgöm a megváltó távkapcsolóért. De amikor a rémhír valóságba fordul, a következmények rettenetesek, felfoghatatlanok.
Vasárnap este tíz elképesztő természeti katasztrófát, vagy járványt követhetünk vissza az első jelekig, kialakulásukig, és a hatásmechanizmus rekonstruálása segítségével érthetjük meg, miért nem lehet olykor a legjobb felkészülés sem elegendő az elkerülés érdekében.
Mint a kezdő történet, melynek döbbenete még mindenkiben elevenen él. 2011 márciusában 11-én Japán partoktól 65 kilométeres távolságban 9-es erősségű rengés hatására megmozdult a föld óriási cunamit gerjesztve, mely a szigetország északi partvidékét teljesen letarolta. Azt hiszem senkinek nem kell hosszasan ecsetelni a történteket, mindannyian egy emberként döbbenten és tehetetlenül néztük az élő adás közvetítése segítségével, amint autók, emberek, házak sodródnak megállíthatatlanul az árban.
Az 1918-as spanyolnátha nevű vírusfertőzés, ami 100 millió ember halálát okozta, ugyan már nagyon távolinak tűnik, de a mutáns utódai még mindig közöttünk élnek, és fenyegetnek egy újabb globális járvány lehetőségével.
Vagy az 1883. augusztus 27-én történt Indonéz krakataui vulkánkitörés, melynek 4 hatalmas robbanása a film szerint 13 ezerszer nagyobb volt, mint a Hirosimai bomba ereje.
De említhetnénk egy sokkal közelebbi időpontot is. 2005 augusztusában a Bahama-szigetek felől érkező trópusi vihar egyszerűen lerombolta New Orleans városát. A Katrina néven elhíresült hurrikán 1700 ember életét követelve dühöngve ledarálta a város nagy részét.
Ezek a száraz tények melyek nem adják vissza a széthulló családok, a menekülő emberek, a túlélők fájdalmát, a megélt borzalmakat. Képtelenség még egy pillanatra is beleélnie magát az embernek az örjöngő időjárásban az utolsó fűszálba kapaszkodó kétségbeesett jajkiáltásba, amit a „szerencsés” túlélők elcsukló hangon elmesélnek.
Ezen borzalmak felidézését célozta meg a film, mintegy jelezve az összegyűjtött eseményekkel mindannyiunknak, hogy csak bérlői és nem tulajdonosai vagyunk a Föld nevű bolygónak. Melyet folyton megbolygatunk, kihasználunk, kizsigerelünk, de időnként a miheztartás végett hatalmas dühkitöréssel tombolva megtorol, kvázi visszavág helyrerakva, elsöpörve a felszínen hemzsegő zsarnokokat.
A tíz legsúlyosabb természeti katasztrófa
December 1-jén, vasárnap 20:00-kor - National Geographic Channel
STB tollából